Kodėl konstravimas svarbus vaikams: įgūdžių lavinimas per žaidimą

Konstravimas yra ypač vertinga veikla vaikystėje. Įtraukdami vaikus į konstravimo veiklas, mes suteikiame jiems galimybę mokytis per žaidimą. Žaidimas su konstrukciniais žaislais įvairiais būdais prisideda prie vaikų kairiojo ir dešinio smegenų pusrutulių vystymosi. Jis skatina įvairių įgūdžių, kurie bus svarbūs ne tik mokykliniame amžiuje, bet ir suaugusio gyvenime, lavinimą. Tad kokius gi įgūdžius lavina konstravimas?

Kūrybiškumas

Konstravimas suteikia vaikams galimybę laisvai eksperimentuoti ir kurti naujus dalykus. Tai leidžia vaikams išreikšti save ir skatina kūrybiškumą. Konstruojant unikalius statinius, vaikai gali išbandyti ir įgyvendinti naujas ir pačias netikėčiausias savo sugalvotas idėjas.

konstravimo-teikiama-nauda-bi7

Matematika, inžinerija, erdvinis mąstymas

Konstrukciniai žaislai leidžia vaikams praktiškai taikyti matematikos principus. Vaikai išmoksta atpažinti objektų formas, dydžius ir jų santykius tarpusavyje. Konstruojant sudėtingesnes figūras, vaikai lavina erdvinį suvokimą, kuris yra ypač svarbūs matematikoje, geometrijoje ir inžinerijoje.

Koncentracija, dėmesio išlaikymas

Konstruodami vaikai susiduria su iššūkiais, kurie reikalauja visiško jų dėmesio. Konstruojant vaikai turi atidžiai sekti instrukcijas, o tai padeda lavinti gebėjimą sutelkti dėmesį į užduoties vykdymą ir ignoruoti išorinius trikdžius. Nuoseklus dėmesio sutelkimas konstruojant, padeda vaikams palaipsniui ilginti laiko tarpą, kurį jie gali išbūti susikaupę ir taip yra stiprinami koncentracijos įgūdžiai.

kuo-naudingas-konstravimas-bi3

Konstruojant patiriama taip vadinama “srauto būsena”– gilus įsitraukimas į veiklą, kai laikas tarsi sustoja. Ši būsena yra itin naudinga koncentracijos lavinimui, nes jos metu vaikai mokosi sutelkti visą savo dėmesį į vieną užduotį. Srauto būsenos metu patiriamas malonumo ir pasiekimo jausmas, kuris skatina ir toliau išlaikyti dėmesį.

Taigi, įtraukdami vaikus į konstravimo veiklas, mes stipriname jų gebėjimą išlaikyti dėmesį, kuris ypač pravers mokymosi ir kasdienio gyvenimo veiklose, bei užsiėmimuose.

kuo-naudingas-konstravimas-bi1

Smulkioji motorika

Konstravimas reikalauja tikslių ir apgalvotų pirštų judesių, todėl puikiai lavina smulkiąją motoriką bei gerina judesių koordinaciją. Konstravimas taip pat lavina akių-rankų koordinaciją. Vaikams reikia stebėti, kaip jų rankos ir pirštai atlieka tiksliai apgalvotus veiksmus, kad sujungtų detales ar sukurtų pageidaujamą konstrukciją.

Planavimas ir organizaciniai įgūdžiai

Kurdami sudėtingas konstrukcijas, vaikai mokosi planuoti savo veiksmus, nustatyti prioritetus ir efektyviai valdyti turimas detales. Planavimas konstruojant apima detalių parinkimą, darbo etapų nustatymą ir laiko valdymą. Planavimo įgūdžiai yra ypač svarbūs ir padeda siekti užsibrėžtų tikslų.

kuo-naudingas-konstravimas-bi2

Kritinis mąstymas

Konstravimas reikalauja sprendimų priėmimo ir vertinimo, ar pasirinkti sprendimai atves į tikslą, t.y., ar pavyks sukonstruoti norimą objektą. Konstruodami vaikai mokosi vertinti alternatyvas, kritiškai mąstyti apie savo veiksmus ir jų pasekmes. Tai formuoja gebėjimą vertinti pasiektą rezultatą (sukonstruotą modelį) ir tai, kaip būtų galima patobulinti konstravimo procesą.

Problemų sprendimo įgūdžiai

Konstruojant vaikai susiduria su iššūkiais ir problemomis. Konstravimas reikalauja kritinio mąstymo ir strateginio planavimo, jis skatina vaikus mąstyti kūrybiškai ir ieškoti efektyviausių, arba netradicinių sprendimų, lavina gebėjimą veikti netikėtose situacijose. Konstruojant įgytos kompetencijos padeda sprendžiant realaus gyvenimo problemas.

konstravimo-teikiama-nauda-bi-5

Bendravimo ir socialinių įgudžių lavinimas

Kuomet konstravimo veikla vyksta grupėje arba konstruojama su šeimos nariais, vaikai mokosi dirbti kartu, kad pasiektų bendrą tikslą. Tai skatina komandinio darbo įgūdžius, moko vaikus bendrauti, dalintis idėjomis ir resursais, taip pat ugdo kantrybę ir empatiją. Bendradarbiaudami vaikai mokosi išklausyti, priimti ir įgyvendinti kitų pasiūlymus, teikti savo įžvalgas. Tokia veikla padeda ugdyti komandiniam darbui ir lyderystei reikalingas savybes.

Atkaklumas, mokymasis iš klaidų

Konstruojant sudėtingus modelius, vaikai patiria tiek sėkmes, tiek nesėkmes. Konstravimo metu vaikai natūraliai mokosi, kad klaidos yra svarbi mokymosi proceso dalis. Konstravimas padeda vaikams ugdyti atkaklumą ir ištvermę, kurie yra būtini siekiant ilgalaikių tikslų. Mokymasis iš klaidų ir gebėjimas neprarasti motyvacijos susidūrus su sunkumais yra svarbūs gyvenimiški įgūdžiai, kurie vaikui pravers ateityje.

konstravimo-teikiama-nauda-bi6

Žvilgsnis į ateitį

Konstruojant įgyti įgūdžiai gali pasitarnauti siejant savo ateitį su inžinerija, architektūra, programavimu, menine kūryba ir dar daugeliu sričių. Mokėjimas analizuoti, spręsti problemas, bendradarbiauti su kitais ir kūrybiškai mąstyti yra esminiai įgūdžiai, kurie bus reikalingi modernioje darbo rinkoje, vaikams užaugus. Konstravimas padeda formuoti įgūdžius ir savybes, kurios vaikams bus naudingos visą gyvenimą.

Dalintis: