Mama Toma rekomenduoja. Japoniški lavinamieji konstruktoriai „LaQ“.
Visada džiaugiamės sulaukę tėvų atsiliepimų apie japonišką konstruktorių „LaQ“. Kviečiame skaityti mamos Tomos įspūdžius, išbandžius su vaikais konstravimą su „LaQ“. Toma savo įžvalgomis apie žaislus ir žaidimus taipogi dalinasi Instagram paskyroje „Mokausi žaisti“.
Mano patirtis bei pastebėjimai šnabžda, kad pirmaisiais trejais vaiko gyvenimo metais tėvai aktyviai ieško įvairių žaislų ir lavinamųjų veiklų. Sulaukus ketverių metų tėvai pajaučia artėjančią mokyklą, o gal ir lengvą „kaimyno vaikas moka” sindromą ir atitinkamai daugiau dėmesio pradeda skirti skaitymo, rašymo bei skaičiavimo įgūdžių ugdymui. Tuo tarpu smulkiosios motorikos lavinimas po truputį nugula į apdulkėjusią lentyną.
4-7 metų vaikams vis dar išlieka aktualus smulkiosios motorikos ugdymas. Būtent šis gebėjimas ir stiprūs, koordinuoti pirštukų judesiai padeda pirmose klasėse mokintis rašyti, piešti vis sudėtingesnius objektus ar tiesiog mokėti pasirūpinti savimi, pavyzdžiui, užsirišti batus. Tad smulkiosios motorikos žaidimai visada yra naudingi.
Suprantama, kad augant vaikui keičiasi jo pomėgiai bei žaidimai. Gerai, kai kelis dalykus galima sujungti į vieną ir turėti visapusišką žaislą. Mano akimis, būtent toks yra japoniškas konstruktorius „LaQ“. Pastarasis susideda iš mažų kvadrato, trikampio bei skirtingų jungčių detalių, iš kurių galima kurti dvimačius arba trimačius objektus.
Pirmieji, dvimačiai „LaQ“ konstruktoriai, yra tinkami vaikams nuo 4-4,5 metų. Nors detalės reikalauja geros smulkiosios motorikos, pincetinio ėmimo ir rankos-akies koordinacijos, tokio amžiaus vaikas jau turėtų gebėti sujungti „LaQ“ detales. Kiekvienas rinkinys atkeliauja su schemų lapu, tad dėliodami pagal nurodytą paveikslėlį vaikai tuo pačiu mokinasi lyginti, atpažinti reikalingas detales, spręsti iškilusias problemas, pavyzdžiui, kaip sujungti dalis į apskritimo formą.
Šių, paprasčiausių „LaQ“ rinkinių sudėtyje, yra detalės, iš kurių galima padaryti tiek mašiną, kraną, astronautą, tiek gėlių puokštę, žirafą, mergaitę. Tad teminiu atžvilgiu rinkinys aktualus įvairių pomėgių vaikams. Papildomas privalumas, kad konstravimo schemose paveikslėliai ir detalės sutampa santykiu 1:1 – vaikutis gali savarankiškai atrasti dėliojimo klaidą bei ją ištaisyti.
Nuo 5 metų į žaidimą galima įtraukti trimates „LaQ“ dėliones. Pastarieji rinkiniai yra labiau teminiai, tad aš rinkausi pagal tai, kas patinka mano vyresnėlei. Čia konstruktorius atkeliauja su išsamia ir pažingsnine instrukcija, kaip sukonstruoti pavaizduotą objektą. Man asmeniškai patiko, kad pradžioje dėlionės yra tiksliai nurodoma kiek ir kokių detalių reikės – rinkinyje visada yra daug detalių tam, jog būtų sukonstruojami keli skirtingi daiktai.
Nepačiupinėjus „LaQ“ konstruktoriaus gali būti sunku suprasti, o kurgi paslėpta ta smulkioji motorika? Pirma, vaikas iš krūvos smulkių detalių turi pirštukais paimti tik reikalingas dalis. Antra, detalės susijungia „įsistatydamos” viena į kitą, tad priešingai, nei, pavyzdžiui, magentiniuose konstruktoriuose, detales reikia atidžiai ir tiksliai suvesti. Trečia, tiek jungiant, tiek atskiriant detales pirštukai turi turėti jėgos, nes detalės užsifiksuoja.
Rinkdama trečiąjį konstruktorių atsižvelgiau į kitus mūsų žaislus bei dukros pomėgius, nes mano tikslas buvo panaudoti „LaQ“ ne tik lavinimui, bet ir vaidmenų žaidimams. Tam labai tiko desertų ir arbatėlės tema sukurtas rinkinys, tad vaikai gali tiek konstruoti, tiek vėliau panaudoti mini pyragėlį žaisdami su pelytėmis arba didelį tortą pliušinių meškučių gimtadienyje.
Šiandien mes turime tris „LaQ“ rinkinius: pirmąjį dvimatį universalia tema, mini trimatį vienaragių tema ir didelį trimatį desertų tema. Su dukra dėlioti pradėjome 4,5 metų ir nors ji iki tol nebuvo didelė konstruktorių gerbėja šis jai labai patiko. Ir tiesa sakant nekėlė jokių dėliojimo iššūkių – visi paveikslėliai buvo savarankiškai sudėti.
Mane itin nustebino, kad penktojo gimtadienio proga gautą trimatį rinkinį vyresnėlė taip pat be problemų dėliojo viena. Iki tol neturėjusi konstravimo pagal instrukcijas įgūdžių, „LaQ“ schemas ji lengvai suprato (daugiau pagalvoti, kaip sujungti detales, turiu net aš) ir 500 detalių ledų porciją surinko savarankiškai.
Prisipažinsiu – kartais nuvertinu savo vaikus ir galvoju, kad jie nemoka/nesupranta kažkokio dalyko. Taip ir šį kartą, aš net nepamąsčiau apie galimybę kurti daiktus iš „LaQ“ konstruktoriaus ne pagal instrukcijas. O pasirodo, mano penkiametė turi puikų erdvinį mąstymą ir per pirmąsias žaidimo dienas be jokių instrukcijų sudėliojo apyrankę, kamuolį, papuošalų dėžutę. Visi objektai buvo simetriški ir trimačiai!
„LaQ“ patinka net mano dvimečiui. Kaipgi nepatiks, kada galima pastatyti mašiną ar kraną. Tad laikas nuo laiko pasiskolinam sesės žaidimą ir dviese smagiai praleidžiam laiką: aš – dėliodama bei plepėdama su sūnumi, o jis – pasakodamas savo istorijas ir vėliau bestumdydamas „LaQ“ mašinas. Net neabeboju, kad po poros metų papildysim kolekciją ratų detalėmis ir kursim rimtesnes transporto priemones.
Jei jus sudomino japoniškas konstruktorius LaQ, daugiau apie jį skaitykite čia.
© 2024 MB „Creator Japonicus“. Be MB „Creator Japonicus“ sutikimo draudžiama kopijuoti ir platinti svetainėje esančią informaciją.