Prasmingų dovanų idėjos

Technologijų ir išmaniųjų įrenginių apsupti šiuolaikiniai vaikai gali būti reiklūs. Renkant dovaną vaikui, kuri pradžiugintų, ilgai nenusibostų ir būtų naudinga, tėvams tenka gerokai pasukti galvą. Šiuolaikiniai vaikai imlūs, linkę eksperimentuoti, tyrinėti ir kurti. Tereikia jiems tinkamų, į žaidimą įtraukiančių įrankių. Tokių galima rasti tarp edukacinių žaislų, į kuriuos atsigręžia vis daugiau tėvų.

Edukaciniai žaislai nuo kitų skiriasi tuo, kad ne tik suteikia vaikui pramogą, bet ir lavina įvairius jo gebėjimus. Žaisdamas vaikas mokosi bendrauti, pažinti jį supančią aplinką, mąstyti ir suprasti, klausti ir atsakyti, išreikšti save, koordinuoti savo judesius ir daug kitų ateityje jam labai praversiančių įgūdžių.

„Lavinantys žaislai vaiką įtraukia, skatina išreikšti save, pažinti aplinką per patyrimą, todėl ypač tinka vietoje nenustygstantiems šiuolaikiniams alfa kartos vaikams. Parinkus vaiko gebėjimus atitinkantį žaislą, vaiką galima ilgam užimti prasminga veikla“, – sako japoniškus edukacinius konstruktorius Lietuvos rinkai pristačiusi „Japoko“ vadovė Metodija Vidūnaitė.

Edukacinių žaislų internetinės parduotuvės Eduko.lt vadovas Stasys Švagždys pastebi, kad tėvai vis labiau domisi, kuo užsiima jų vaikai, nori, kad žaisdami jie lavintų skirtingus įgūdžius. Todėl edukaciniai žaislai po truputį populiarėja.

„Gimus vaikui, tėvai stengiasi pirkti žaislus, kurie pasižymi išskirtinėmis savybėmis – yra ekologiški ir saugūs. Vaikams paaugus (1-3 metai), atsiranda poreikis lavinti skirtingus jų įgūdžius. Tėvai pradeda domėtis ir ieškoti įvairių edukacinių ir lavinamųjų žaislų, suprasdami, kad tai ne tik žaislas, tačiau ir investicija į vaiko ateitį, jo asmenybę“, – apie augantį susidomėjimą edukaciniais žaislais pasakoja S. Švagždys.

Kaip išrinkti edukacinį žaislą?

Kad svarbia proga išpakuotas žaislas vaiką džiugintų ilgai, specialistai, renkant edukacinį žaislą, pirmiausiai rekomenduoja įvertinti, ar užduotis vaikui nebus per sunki. To paties amžiaus vaikų gebėjimai gali skirtis, ir jeigu žaidimo metu tenkanti užduotis bus per sunki, vaikas praras motyvaciją ir žaislą numes į šalį.

Ne mažiau svarbu žaislą parinkti pagal vaiko pomėgius. Jeigu vaikas domisi gamta ir gyvūnais, jis mieliau konstruos dinozaurą, liūtą ar drugelį nei žais mašinėlėmis ar robotais.

Ar reikėtų pirkti žaislą, kurio nori vaikas? Nebūtinai. Vaikai dažniausiai nori žaislų, kuriuos į darželį ar mokyklą atsineša draugai, kurių reklamą pamato per televiziją ar parduotuvių vitrinose. Ypač vaikus vilioja pagal animacinius filmukus ir filmus sukurti teminiai žaislai. Tačiau dažniausiai tokie žaislai tėra pramoginiai ir vaikams gan greit nusibosta. Pasirodo naujas filmukas – atsiranda poreikis ir naujam žaisliukui. Tėvai geriausiai gali nuspręsti, koks žaislas tinkamiausias jų vaikui.

O kad būtų lengviau išrinkti, štai kelios įtraukiančių edukacinių žaislų idėjos skirtingo amžiaus vaikams:

Nuo gimimo iki 1 m.

Pirmieji naujagimio metai yra pilni jaudulio, atradimų ir naujų etapų. Šiuo laikotarpiu, kūdikių smegenys ypač greitai vystosi ir auga, todėl pasaulio, kokį mato vaikas, vaizdas kinta kiekvieną dieną. „Brain Builders“ žaislų seriją sudaro tai, ką kūdikiai mėgsta tyrinėti natūralioje aplinkoje: tai savotiška aliuzija į laikraštį, veidrodėlį, sagas, mamos spenelį, rankytės imitacija, žaisliukas, skleidžiantis baltąjį triukšmą („white noise“). Pirmųjų mėnesių žaisliukai skirti tėveliams, kad padėtų atkreipti kūdikio dėmesį ir skatintų jo žvilgsnį įvairiais garsais, spalvomis, lietimu ir pan. Vėlesniu vystymosi periodu tie patys žaisliukai tinkami žaisti ir tyrinėti pačiam vaikui.

Kūdikio kraiteliui ar palankynų bei kūdikio sutiktuvių („baby shower“) progomis dovanai tiks natūralūs kramtukai iš ryžių plastiko „Mochi“.

Nuo 1-2 m.

Amžius, kai vaikai mokosi skirti spalvas ir formas, tad tinka įvairūs su spalvomis ir skirtingomis formomis supažindinantys žaidimai, pvz., „Beleduc“ lavinamasis žaislas – formų rūšiavimas. Skirtingų formų ir spalvų medinės kaladėlės, kurias reikia išrūšiuoti į skirtingas rūšiavimo lenteles, kartu lavins ir akių-rankų koordinaciją.

Tokio amžiaus vaikams taip pat tinka įvairūs balansiniai žaidimai. Pvz., „Beleduc” žaislas „Linksmasis krokodilas”, kurį žasidami vaikai ant balansuojančios mamos krokodilės pagal spalvas turi sudėti kiaušinius ne tik lavina akių-rankų koordinaciją, bet ir moko pažinti spalvas.

Magnetinės kaladėlės „People Blocks“ – tai pirmoji pažintis su magnetu. Eksperimentuoti su konstruktoriaus detalėmis galima jomis žaidžiant ant šaldytuvo (jeigu neįmontuotas), magnetinių lentų ir kitų metalinių paviršių. Ant konstruktoriaus detalių esantys taškeliai skatina logiškai mąstyti ir atrasti įvairias galimas detalių jungimo kombinacijas ir figūras.

Nuo 3-4 m.

Vaikai mokosi vaidmenų, mėgsta mėgdžioti, taip pat jiems reikia lavinti socialinius įgūdžius, tad ypač tinka žaidimai, kuriuos vaikas galėtų žaisti su draugais ar tėvais, mokytųsi išreikšti save. Pvz., žaidimas „Imita“ lavina vaikų kūrybiškumą, kalbą ir socialinius įgūdžius. Vaikai turi imituoti judesį ar garsą gyvūno ar daikto, ant kurio atsistojo žaidimo lentoje, arba atlikti nurodytas individualias ar su partneriu sportines užduotis.

Socialinius įgūdžius bei su mainais ir skirtinga daiktų verte keturmečius supažindins stalo žaidimas „Linksmoji ferma“. Žaidėjai renka naminius gyvūnus ir juos maino į didesnius.

Nuo 5-6 m.

Tokio amžiaus vaikams reikia lavinti saviraišką, mokytis sudėtingesnių formų ir loginio mąstymo. Tam tinka įvairūs edukaciniai konstruktoriai. Pvz., konstruktoriai „LaQ“, kurie nuo kitų skiriasi savo paprastumu, suteikia vaikams daug kūrybinės laisvės. Vos iš septynių rūšių spalvingų detalių vaikas gali sukonstruoti praktiškai viską, ką sugalvoja. Pradedantiesiems padės realaus dydžio įvairių modelių schemos, o pramokęs vaikas galės kurti savo sukurtas figūras ir formas.

„Lavindami vaiko kūrybinius gebėjimus, „LaQ“ konstruktoriai taip pat ugdo matematinį, loginį ir erdvinį mąstymą, smulkiąją motoriką. Mažesniems vaikams ar pradedantiesiems rekomenduojama rinktis plokščių formų konstruktorius, o vyresniems ir patyrusiems – pereiti prie erdvinių modelių konstravimo“, – pataria M. Vidūnaitė.

Svarbu lavinti ir kalbą bei minčių raišką. Tam tinka, pvz., „Beleduc“ žaidimas „Skaityk mano mintis“. Tai kortelių žaidimas, kurį žaisdamas vaikas išmoks raiškiai reikšti savo mintis, lavins mimikas, kūrybiškumą ir socialinius įgūdžius. Vaikui reikia klausti teisingus klausimus, taikyti asociacijas ir atpėti, kurį kortelėse pavaizduotą objektą ištraukė žaidimo draugas.

Nuo 7-8 m. ir vyresniems

Mokyklinukams pats laikas susipažinti su įvairiais gamtos dėsniais, priežastiniais ryšiais, sudėtingesnėmis erdvinėmis formomis, lavinti mąstymą. Jie jau gali konstruoti erdvinius „LaQ“ konstruktoriaus modelius. Nors konstruktorių sudaro tos pačios 7 rūšių detalės, modeliai sunkėja ir iššūkis vaikui didėja. Kuo labiau patyręs, tuo sudėtingesnius ir įdomesnius modelius vaikas gali konstruoti ir pradėti kurti savo. Lavinamas vaiko erdvinis mąstymas, kampų pažinimas ir pagrindinių figūrų suvokimas.

Pradinukas ir kiek vyresnis vaikas jau gali atlikti pirmuosius fizikinius eksperimentus ar susipažinti su cheminėmis reakcijomis. Pvz., „Thames & Kosmos” edukacinis konstruktorius „Oro ir vandens jėga” vaiką supažindins su potencinės energijos virsmu kinetine. O rinkinys „Kristalų auginimas“ atvers puslapį į chemijos pasaulį. Eksperimentuodamas su skirtingomis medžiagomis, vaikas išaugins skirtingų formų kristalus, sužinos, nuo ko priklauso jų dydis ir forma.

„Edukacinis žaislas kaip dovana vaikui – tai lyg medžio sėkla. Iš pradžių gali atrodyti nereikšminga, tačiau, jai išaugus, visi džiaugiasi nešamais medžio vaisiais“, – apibendrina UAB „Eduko LT“ vadovas S. Švagždys.

Pranešimas spaudai 2019m. gruodis

Dalintis: