Vaikų diena Japonijoje

Japonijoje kasmet gegužės 5 dieną švenčiama Berniukų šventė, japoniškai vadinama Tango no Sekku (端午の節句). Nuo 1948 m. ji paskelbta valstybine švente – Vaikų diena (Kodomo-no-hi).

vaikų diena

Vis dėlto, nors gegužės 5 d. oficialiai vadinama vaikų diena, dauguma japonų šią dieną vis dar laiko ir mini kaip berniukų dieną Tango no Sekku. Mergaičių diena (Hinamatsuri) yra švenčiama kovo 3 d., ji nėra oficiali valstybinė šventė. Tango no Sekku šventė gyvuoja jau daugiau nei tūkstantį metų. Japonijoje ilgą laiką buvo nepriimta švęsti savo gimtadienių, vietoje to buvo rengiamos dvi šventės metuose – viena visoms šalies mergaitėms ir moterims, kita – vyrams ir berniukams.

Šeimos auginančios berniukus gegužės 5 dieną prie namų iškelia spalvingas karpių vėliavas, su spalvingais popieriniais ar medžiaginiais karpiais.

vaikų diena

Pasak senovės legendos, mišrus žuvų būrys bandė užplaukti aukštyn į krioklį, vadinamą „Ryumon“ (龍門), arba „Drakono vartais“. Visos žuvys pasidavė ir nudreifavo pasroviui, tik karpiai savo atkaklumo dėka įveikė „Ryumon“ ir pavirto į drakonus. Yra daug įvairių šios senos legendos versijų, bet japoniška versija tapo patarle „koi no taki-nobori” (鯉の滝登り),galiausiai sutrumpinta iki „koinobori“ (鯉 の ぼ り). Iš šios legendos kilo koinobori – koi karpio formos vėliavos, tradiciškai keliamos Japonijoje gegužės 5 d., švenčiant Tango no sekku – vaikų gynimo dieną. Šia simboline vėliava tėvai skatina savo vaikus būti stipriais ir narsiais, linki jiems laimės, klestėjimo, džiaugsmo ir geros sveikatos. 

Japonų manymu, karpis – pati atkakliausia žuvis, nebijanti plaukti prieš srovę ir ryžtingai įveikianti visas kliūtis. Karpis Japonijoje – drąsos, energijos, sugebėjimo pasiekti didelius tikslus simbolis.

Juodasis karpis, didžiausias ant koinobori vėliavos, atstovauja tėvui ir yra žinomas kaip magoi (真 鯉). Raudonasis karpis higoi (緋 鯉) žymi mamą, o paskutinis karpis (dažnai mėlynas) – vaiką (tradiciškai sūnų). Kiekvienam jaunesniam vaikui pridedama po papildomą karpį.

vaikų diena

Šeimos švenčiančios „Kodomo no Hi“, taip pat papuošia savo namus samurajų šarvais ir šalmo miniatiūromis, taip parodydamos, kad siekia užauginti stiprius berniukus.

Tradiciškai Japonijoje šventės turi specialiai joms skirtus patiekalus, kuriuos japonai valgo jų metu. Ne išimtis ir Vaikų diena. Šią dieną japonai verda chimaki (粽) – lipnūs saldūs ryžiai, suvynioti į bambuko lapus ir kashiwamochi (柏 餅) – saldus japonų skanėstas, užpildytas raudonųjų pupelių uogiene ir suvynioti į ąžuolo lapus.

vaikų diena

Beje, nuo japoniško skanėsto kashiwamochi pavadinimo kilo ir žaislų bei kramtukų kūdikiams „Mochi“ pavadinimas. Šie Japonijoje rankomis iš ryžių plastiko gaminami žaislai ir kramtukai kūdikiams, savo spalvomis ir švelniu paviršiumi labai panašūs į kashiwamochi skanėstus, valgomus vaikų dienos proga.

vaikų diena

TURITE KLAUSIMŲ?
Susisiekite su mumis, mielai Jums atsakysime ir patarsime:
– skambinti darbo dienomis tel. +370 659 31 477 nuo 09:00 iki 17:00 val. arba
– rašyti el. paštu info@japoko.com bet kuriuo metu, ir mes pasistengsime kuo greičiau Jums atsakyti.


© 2024 MB „Creator Japonicus“. Be MB „Creator Japonicus“ sutikimo draudžiama kopijuoti ir platinti svetainėje esančią informaciją.

Dalintis: